Baza dobrih praks medijske pismenosti po Sloveniji
- Zavod Varni internet ponuja strokovne izobraževalne programe in delavnice na področju varne in odgovorne uporabe interneta, v sklopu katerih pokrivajo tematike kritičnega razmišljanja, digitalne zasebnosti, spletne varnosti, digitalnega državljanstva, digitalne empatije, prekomerne uporabe spleta, spletnega nasilja, digitalnih sledi) Varni in internet.
- Program »Recimo NE odvisnosti« Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, ki poteka od leta 2017 (sofinanciran je s strani Ministrstva za zdravje RS). V letu 2019 je bil program nadgrajen in bo do leta 2022 osredotočen na mladostnike, predvsem na preventivo škodljivih posledic uporabe digitalnih tehnologij pri mladostnikih, pa tudi preventivo kajenja med mladostniki in preventivo (tveganega in škodljivega) pitja alkoholnih pijač med mladostniki na športnih prireditvah in po koncu športnih prireditev.
- Prve nacionalne Smernice o uporabi zaslonov pri otrocih in mladostnikih, ki so jih pripravili primarni pediatri iz Sekcije za primarno pediatrijo Združenja za pediatrijo pod okriljem Odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije skupaj s strokovnjaki z drugih področij.
- Uradni vir za ozaveščanje o pomenu časovnih omejitev, ustreznega načina uporabe in kvalitete izbranih vsebin na družbenem omrežju Facebook: Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Vsebine pripravlja sekcija za primarno pediatrijo ZZS.
- Modeliranje vpliva lastnosti posameznikov in omrežja na diseminacijo lažnih novic v socialnem omrežju (Modelling the influence of individuals and network characteristics on dissemination of fake news in a social network). Razvojno-raziskovalni projekt vodi dr. Blaž Rodič.
- Spletno oko je točka za prijavo spolnih zlorab otrok na internetu. Prijava je lahko anonimna, poleg tega pa so na portalu objavljena tudi pogosta vprašanja, novice in dogodki, vezani na izkoriščanje otrok na internetu.
- AKOS in projekt MiPi (Medijska in informacijska pismenost) redno objavlja članke in dogodke o tematikah medijske in informacijske pismenosti, varnosti na internetu, neprimernih vsebinah in otrocih na internetu.
- Delavnica na Gimnaziji Litija (slika spodaj) – sodelavka doc. dr. Zala Pavšič je predstavila spletno stran Pismenost.si. Delavnica, ki je bila namenjana dijakom, je pokrivala tematiko spletne pismenosti in varnosti na internetu. Prilagamo posnetek zaslona on-line delavnice preko Zoom-a!

- Spletna razprava Digitalna preobrazba družbe, ki jo je organiziral EPALE v sodelovanju z Andragoškim centrom Slovenije. Posnetek razprave si lahko ogledate tukaj.
- Časoris je mednarodno nagrajen spletni časopis za otroke, ki informira, navdihuje in usmerja otroke k branju novic. Časoris ureja novinarka dr. Sonja Merljak Zdovc.
- Safe.si je točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje. Poučne in koristne vsebine lahko spremljate na njihovi spletni strani in družbenih omrežjih Facebook in Instagram.
- Jean Monnet MELI Module se ukvarja s problematiko vse večje izpostavljenosti državljanov Evropske unije dezinformacijam in lažnim novicam v digitalnih medijih ter potrebo po krepitvi odpornosti do tovrstnih pojavov. Več o dogodkih, EU projektih, poročilih in Jean Monnet skupnosti si lahko preberete na spleti strani projekta.
Najnovejši komentarji