»Glasbena vzgoja je najpomembnejši inštrument, saj ritem in harmonija dospeta do skrivnih delov duše.«
Platon
O pozitivnih učinkih in vplivu glasbe na človekov razvoj govorijo že zgodovinski viri, še zlasti pa sodobne raziskave, zato je zelo pomembno, kakšno glasbo otroku predvajamo odrasli. Glasbene izkušnje, ki si jih otroci pridobijo v času zgodnjega otroštva in med šolanjem, jim ostanejo za vse življenje.
Na trgu je veliko nekvalitetne in komercialne glasbe. Zato je pomembno, da otroku predvajamo različne zvrsti kvalitetne glasbe in ga poskušamo naučiti poslušati in vzljubiti glasbo. Tako mu omogočimo doživljanje glasbe in hkrati razvijamo osnove estetskega okusa.
Pomembno je poudariti, da imajo različne glasbene zvrsti različne vplive. Klasična glasba spodbudno vpliva na boljšo prostorsko in časovno predstavo, na večjo ustvarjalnost, izboljša znanje matematike, estetski čut, poveča zmožnost izražanja čustev, izboljša verbalne in intelektualne sposobnosti, vpliva na socialne stike in celo na povečanje sposobnosti za učenje tujih jezikov. Ljudske pesmi spodbujajo razločno govorjenje, širijo besedišče in krepijo občutek ugodja in samozavesti. Rock in rap lahko zaradi svoje strukture in ritma pri starejših otrocih pomagata ohraniti zbranost v kaotičnem, nepredvidljivem okolju. Jazz spodbuja kreativnost. Ambientalna glasba pa pomaga zelo discipliniranim, preobremenjenim otrokom, da se sprostijo.
Že v času nosečnosti glasba pomirja otroka spodbuja gibanje in srčni utrip. Po rojstvu lahko otroka popeljemo v svet glasbe s petjem in poslušanjem uspavank, udarjanjem ritma z ropotuljico.
Kasneje otroku ponudimo igranje inštrumenta, saj opravljene kažejo blagodejni vpliv glasbenega šolanja. Otroci, ki se več let ukvarjajo z glasbo in razvijajo glasbene sposobnosti to pozitivno vpliva na razvoj pismenih in bralnih sposobnosti. Glasba naj bi pomagala tudi spominu, pomemben vpliv pa ima tudi na prostorske in matematične sposobnosti.
Ukvarjanje z glasbo pozitivno vpliva na sposobnost prilagajanja, dela v skupini, na samodisciplino in tudi na ustvarjalnost.
Glasba pozitivno vpliva tudi pri učenju, saj pomirja in spodbuja zbranost. Pomembno je, da je glasba skrbno izbrana, saj lahko pride do nasprotnega učinka.
Otroci, ki veliko poslušajo glasbo ta pozitivno vpliva na njihov socialni razvoj. Otroci so bolj ustvarjalni.
Pri glasbenih dejavnostih, pa naj bo to petje ali pa samo poslušanje glasbe, so otroci velikokrat tudi telesno aktivni. Glasba torej tudi pozitivno vpliva na aktivni telesni razvoj, gibčnost in spretnosti.
Najnovejši komentarji