Cilji projekta

Cilj projekta je sistematično zbiranje podatkov na področju medijske pismenosti in s tem povečevanje vedenja na področju medijske pismenosti v Sloveniji. V okviru obravnavanega infrastrukturnega projekta zbiramo podatke skladno z:

a.) obstoječo znanstveno refleksijo

b.) priporočili evropskih institucij in

c.) izraženimi dodatnimi potrebami organov, pristojnih za regulacijo avdio-vizualnih in elektronskih komunikacij in potrebami izvedbe raziskav v okviru EU.

 

Na področju medijske pismenosti zbiramo podatke v kontekstih:

1. podatki o stanju pobud in aktivnosti za medijsko pismenost na različnih ravneh v okviru:

- izobraževanja za medijsko pismenost v formalnem izobraževanju

- izobraževanja za medijsko pismenost v neformalnem izobraževanju

projektov povezanih z medijsko pismenostjo, ki jih izvajajo medijske organizacije, industrija, ponudniki in proizvajalci medijskih vsebin, raziskovalne organizacije, regulatorni organi, organizacije civilne družbe, lokalne skupnosti ipd.

2. ustvarjanje baze podatkov dobrih praks s tega področja (skladno s priporočili Evropske komisije);

3. ustvarjanje baze evropskih institucij in organizacij (tako EU kot nacionalna raven), ki se ukvarjajo z medijsko pismenostjo, s čimer bo olajšano sodelovanje in povezovanje med domačimi in tujimi subjekti, ki delujejo na področju medijske pismenosti;

4. zbiranje podatkov o stanju medijske pismenosti za potrebe vključevanja v mednarodne primerjalne raziskave;

5. statistične obdelave zbranih podatkov.

 

Sistematično zbrani podatki bodd omogočili vladnim organom, da lažje evalvirajo in spremljajo učinke sprejetih in izvedenih akcijskih načrtov v okviru zadanih nalog izboljšanja medijske pismenosti v Sloveniji. Dodatno bodo kvalitetni podatki olajšali delo pripravljavcev korekcij učnih načrtov in vsebin povezanih z medijsko vzgojo, saj bodo izpostavili, katere vsebine je potrebno dopolniti, katere vsebine so odvečne in katere vsebine je potrebno v programe umestiti. Končno bo iz zbranih podatkov bolj jasno razvidna tudi vloga vladnih in nevladnih institucij v procesu medijskega opismenjevanja. S tem bodo vladne organizacije dobile bolj jasen vpogled v izvajanje medijskega opismenjevanja in vloge, ki jo posamezne institucije pri tem imajo.

 

Med cilji infrastrukturnega programa je tudi ustvarjanje baz podatkov dobrih praks na področju medijske pismenosti ter baze podatkov obstoječih akterjev in njihovih projektih v slovenskem in evropskem prostoru, ki so aktivni na tem področju. Za doseganje tega cilja bomo vzpostavili vezi z vsemi uporabniki, infrastrukturnimi programi in omrežji v Republiki Sloveniji in tudi širše. Hkrati bomo vsem akterjem omogočili aktivno uporabo zbranih, javno dostopnih baz podatkov, pridobljenih v okviru infrastrukturnega programa.

Program financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS – ARRS kot infrastrukturni program.

Delite med prijatelje!